Przed nami kolejny weekend i garść propozycji na to jak go spędzić.
Spacer wokół Cytadeli Warszawskiej
“Jeżeli upierać się będziecie przy waszych marzeniach o odrębnej narodowości, o Polsce niepodległej i przy wszystkich tych złudzeniach, ściągniecie na siebie wielkie nieszczęście. Kazałem tu zbudować Cytadelę Aleksandrowską i oświadczam wam, że przy najmniejszym zaburzeniu każę miasto zbombardować, zburzę Warszawę i z pewnością nie ja ją odbuduję.” – mówił do Polaków Mikołaj I.
Ten artykuł czytasz bezpłatnie dzięki "Westfield Arkadia"
Wypróbuj naszą prenumeratę i zyskaj więcej. Pierwszy miesiąc za darmo. Przetestuj i zrezygnuj w kiedy chcesz.
Cytadela Warszawska to twierdza na Żoliborzu, wybudowana po upadku powstania listopadowego. To miejsce, które do dziś jest niedostępne dla mieszkańców dzielnicy. Obecnie budowane są tam muzea.
Sama Cytadela i tereny wokół niej są wyjątkowe ze względu na przeszłość historyczną, a także współczesne zagospodarowanie terenu. Dziś w jednym z najładniejszych parków, można podziwiać dzieła sztuki z nurtu land artu, a za sprawą miejsc pamięci w okolicach Cytadeli poznać historię nie tylko Warszawy, ale i całego kraju.
Wycieczka wokół Cytadeli odbędzie się w sobotę, października. Zbiórka na parkingu przy muzeum Katyńskim o godzinie 16:00. Uczestnicy spaceru dowiedzą się m.in.:
– Gdzie znajdziemy “Łysą Górę” i co miała do zaoferowania?
– Gdzie udzielano ostatniej posługi duchowej przed egzekucją?
– Kto patrzył śmierci w oczy i umierał szczęśliwy?
– Czym jest poterna, do czego służyła i gdzie znajdziemy do niej wejście?
– Kto wzbogacił się na budowie Cytadeli?
– Komu zawdzięczamy bloki przy ulicy Krajewskiego?
– Jak długi jest mur Carnota i do czego służył?
– Do czego służyła kaponiera i jakie znalazła zastosowanie?
– Gdzie znajdziemy pozostałości starej szubienicy, na której wieszano bohaterów tamtych czasów?
Spacer poprowadzi Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka

W koronach miasta – wyjątkowe spacery dendrologiczne po warszawskich parkach
Od ponad miesiąca trwa cykl „W koronach miasta – spacery dendrologiczne po warszawskich parkach”. Warszawscy ogrodnicy i dendrolodzy z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego podczas spacerów opowiadają mieszkańcom o współtworzonej przez drzewa architekturze parków oraz o ich roli w miejskim ekosystemie. – Będąc drzewoznawcą zawsze zwracam uwagę na drzewa, bo to właśnie one tworzą architekturę parku. Zamykają i otwierają widoki, są jego najważniejszym elementem. Do tego jeszcze zmiennym w czasie! Pomysł cyklu spacerów powstał z prostego powodu – z miłości do Warszawy. Zależy nam, aby była ładniejsza, aby mieszkańcy rozumieli i szanowali istniejące parki oraz postulowali zakładanie nowych – mówi Jacek Borowski, przewodniczący Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, emerytowany profesor SGGW w Warszawie.
W najbliższą niedzielę 10 października o godzinie 12 spacer odbędzie się w Parku Żeromskiego. Miejsce spotkania: wejście do parku od strony placu Wilsona.

Music Picnic
„Music Picnic to miejsce, w którym ludzie, którzy nie są profesjonalnymi muzykami, mogą wspólnie grać i śpiewać piosenki i po prostu dobrze się bawić” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia. Tym razem spotkanie entuzjastów muzyki odbędzie się w Centrum Lokalnym przy placu Grunwaldzkim w sobotę 9 października o godzinie 16:00.

Weź sadzonkę za odpady w weekend na Bielanach
– W tym roku akcję Bielany segregują odpady zaczynamy od parku Olszyna. Wymianę odpadów segregowanych typu szkło, papier, plastik, sprzęt elektryczny i elektroniczny na rośliny organizujemy już po raz piąty. Przez ostatnie lata zebraliśmy łącznie ponad 8 ton elektrośmieci – informuje Urząd Dzielnicy Bielany.
Odpady, które można wymienić na sadzonkę, cebulkę lub kwiat:
– szkło opakowaniowe (min. 30 sztuk)
– opakowanie plastikowe i metalowe (min. 30 sztuk)
– papier – przynajmniej 2 pudełka, każde o minimalnych wymiarach szer. 30 cm x dł. 45 cm x wys. 25 cm
– elektroodpady – co najmniej dwie sztuki (w przypadku baterii minimum 50 sztuk).
Sadzonki będą dostępne w sobotę 9 października w godzinach od 10 do 12 przy ujęciu wody oligoceńskiej w Parku Olszyna – od strony ul. Gąbińskiej.
Piosenka Autorska w Podziemiach Kamedulskich – Jerzy Filar
Tym razem w Podziemiach Kamedulskich wystąpi Jerzy Filar. – Jerzy Filar posługując się gitarą, harmonijką ustną i swoim specyficznym, nieco chrapliwym głosem, potrafi wydobyć niezwykłą głębię z tekstów swoich i Jacka Cygana. Z pochodzenia zakopiańczyk, na scenie wulkan energii, ale też czarodziej słowa i dźwięku. Osobowość sceniczna, duże poczucie humoru, niezwykła wokalistyka – to cechy sukcesu jego koncertów. Wywodząc się z nurtu piosenki autorskiej, ceni sobie bezpośredni kontakt z publicznością, spontaniczne i wspólne śpiewanie – wyjaśnia organizator. Jerzemu Filarowi będzie akompaniował Piotr Engwert (na gitarze basowej) oraz Andrzej Kwiatkowski (na perkusji i akordeonie).
Wstęp jest wolny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność przyjścia. Koncert odbędzie się w niedzielę, 10 października o godz. 17:00.
1 Skomentuj
“Jeżeli upierać się będziecie przy waszych marzeniach o odrębnej narodowości, o Polsce niepodległej i przy wszystkich tych złudzeniach…” – no jak bym słyszał niektórych urzędasów i polityków brukselskich oraz polityków z polskiej opozycji. Przykre, że historia w taki sposób zaczyna się powtarzać…