Opublikowano wstępny projekt budżetu miasta oraz dzielnic na 2022 rok. Wynika z niego, że w tym roku Żoliborz otrzyma na inwestycje sporo mniej niż w poprzednim.
W tym artykule przeczytasz o:
- Ile na inwestycje otrzymają poszczególne dzielnice Warszawy?
- Jaki wpływ na finanse Warszawy może mieć reforma systemu podatkowego obejmującego podatek PIT?
- Jakie inwestycje na Żoliborzu są planowane na przyszły rok?
W dokumencie określono wysokości środków budżetowych z podziałem na dzielnice. Najwięcej otrzyma Białołęka, bo aż 67 mln złotych - najmniej Wilanów, bo tylko 3 mln złotych.
Ile w projekcie budżetu zapisano pozostałym dzielnicom? Bemowo, jest dzielnicą, która poza Białołęką otrzyma najwięcej pieniędzy, bo aż 46 mln złotych. Kolejno: Targówek - 42 mln, Wola - 40 mln, Wawer - 34 mln, Mokotów - 33 mln. W środku stawki są: Ochota - 21 mln, Bielany - 20 mln, Ursus - 19 mln, Śródmieście - 19 mln, Ursynów - 17 mln, Włochy - 16 mln, Praga Północ - po 15 mln, Praga Południe - 14 mln, Wesoła - 13 mln, a Rembertów 7 mln.
Żoliborz na przyszły rok w projekcie budżetu ma zapisane 15 mln złotych. To mniej o 15 mln zł niż dzielnica miała do wydania na inwestycje w bieżącym roku. Znaczną część budżetu na ten rok pochłonęło dokończenie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ul. Anny German.
W założeniach na przyszły rok napisano, że projekt budżetu będzie tworzony w oparciu o Wieloletnią Prognozę Finansową edycji 2022 r. określającą możliwości budżetowe Warszawy zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak też w dłuższym okresie.
Przeczytaj również: Mapa z parkomatami na Żoliborzu już dostępna
Polski ład a Warszawa
„Podkreślenia wymaga, iż w maju br. został zaprezentowany dokument pod nazwą „Polski ład”, w ramach którego przedstawiona została koncepcja nowej strategii społeczno-gospodarczej dla Polski na okres po pandemii. Przedstawione zostały m.in. założenia projektowanej reformy systemu podatkowego obejmującego podatek PIT, z którego udziały stanowią główne źródło dochodów budżetowych m.st. Warszawy” – czytamy w założeniach do projektu budżetu na 2022 rok.
Miejscy urzędnicy oszacowali, że wprowadzone zmiany mogą oznaczać dla Warszawy ubytek w postaci dochodów z udziału w PIT na poziomie blisko 1,2 mld zł rocznie, jeżeli zabraknie pełnej rekompensaty utraconych dochodów.
"Jeśli nie zostanie przewidziana rekompensata, to konieczna będzie radykalna zmiana założeń budżetowych na 2022 rok z uwagi na brak możliwości uzyskania przez m.st. Warszawa dochodów wystarczających do sfinansowania planowanych wydatków budżetowych. W takiej sytuacji niezbędne może być ograniczenie wydatków budżetowych w stosunki do planowanych w celu zapewnienia równowagi budżetowej. Dodatkowo zapowiadane zmiany w przepisach prawnych dotyczących systemu gospodarki odpadami niosą za sobą ryzyko pogłębienia luki budżetowej z uwagi na proponowane do wprowadzenia górne limity opłat za gospodarowanie odpadami" - wyjaśniono.
Na jakie inwestycje Żoliborz ma otrzymać 15 mln
Najkosztowniejszą inwestycją zapisaną w projekcie budżetu Żoliborza na 2022 roku jest przebudowa ulicy Śmiałej na odcinku od ulicy Hauke Bosaka do ulicy generała Zajączka. Przebudowa ponad 300 metrowego odcinka ma pochłonąć ponad 3,8 mln złotych.