Dwie wiaty przystankowe na Żoliborzu wzbogaciły się o zielony dach. W dzielnicy zielone przystanki znajdują się łącznie w trzech lokalizacjach.
Pierwsza wiata przystankowa z zielonym dachem pojawiła się na Żoliborzu w sierpniu 2020 roku. Od tego czasu wiata w rejonie skrzyżowania ulicy Krasińskiego i Popiełuszki, tuż obok Szkoły Sióstr Zmartwychwstanek, była pierwszym i jedynym tego typu obiektem nie na tylko na Żoliborzu, ale i w Warszawie.
Przeczytaj również: [Felieton] Park Fosa, czyli zielony i dziki zakątek Żoliborza z miejscem na sztukę
Roślina, która jest pożyteczna i znosi trudne warunki
„W tej próbie chodziło o sprawdzenie, jak rośliny zniosą trudne warunki – wahania temperatury od ujemnej w zimie do kilkudziesięciu stopni „na plusie” latem, deszcze, śnieg, ale też okresy suszy. Rozchodniki zniosły wszystko, rośliny są na dachu wiaty do dziś i wyglądają równie dobrze jak rok temu. To właśnie przesądziło o wyborze rozchodnika jako rośliny przystankowej. Jest on niemal bezobsługowy – nie wymaga podlewania i nawożenia, a długo wygląda świeżo i estetycznie” – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.
Ponadto rozchodnik ogranicza zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upały zaś, dach pokryty roślinnością obniża temperaturę pod nim o od 3 do 5 stopni Celsjusza. W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do bardzo pożądanej retencji wody opadowej. Roślina dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom.
Łącznie pojawiło się 20 wiat przystankowych z zielonym dachem
O zielone przystanki zabiegał Łukasz Porębski radny dzielnicy z ramienia stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Pierwszą interpelację w sprawie zielonych dachów napisał ponad rok temu, w lutym 2019 roku.
Przeczytaj również: Starania społeczników przyniosły w końcu efekt
„Obecnie większość przystanków pozbawiona jest zieleni. To betonowe placyki z wiatami przystankowymi bez żadnej zieleni wokoło. Dodanie elementów zieleni nie tylko ubarwi przystanki, ale pozwoli ochronić się przed upałami w lecie. Każdy z przystanków może być zieloną wyspą, przyjazną dla mieszkańców” – apelował wówczas radny dzielnicy.
Ponadto ściany boczne przystanków, będące przeźroczystymi taflami wzbogacono specjalnymi oznaczeniami, chroniącymi ptaki. Tego typu rozwiązanie ma zapobiegać kolizjom ptaków z elementami przystanków. Oznaczenia wdrożono dzięki staraniom Fundacji Szklane Pułapki.
Po roku od rozpoczęcia pilotażowego projektu w różnych częściach Warszawy pojawiło się kolejnych 20 zielonych wiat. Sam Żoliborz wzbogacił się o dwie dodatkowe wiaty przystankowe z zielonym dachem. Roślinne dywany wyłożono na dachu przystanku tramwajowego Sady Żoliborskie 04 w rejonie skrzyżowania ulicy Broniewskiego z Krasińskiego oraz na autobusowego Elbląska 01, który znajduje się przy skrzyżowaniu ulicy Krasińskiego z Powązkowską.
Przeczytaj również: Bielany likwidują szklane pułapki. Dzięki temu ptaki unikną niebezpiecznej kolizji
Napisz komentarz
Komentarze