Zapowiadana przebudowa ulicy Śmiałej wydaje się coraz bardziej realna. Dzielnica przymierza się do rozpoczęcia prac na odcinku od ul. gen. Zajączka do alei Wojska Polskiego już w przyszłym roku. A co z jej drugim odcinkiem?
Ulica Śmiała na Żoliborzu Oficerskim nie była remontowana od dekad. Ciągnące się wzdłuż ulicy Śmiałej wille zaprojektowane w stylu dworkowym zatopione w zieleni wydają się być idealnym miejscem do zamieszkania.
Z całym otoczeniem kontrastuje dziurawa jezdnia ulicy Śmiałej, na którą niejednokrotnie skarżyli się mieszkańcy tej części Żoliborza apelując za pośrednictwem petycji i wystąpień w czasie dzielnicowej komisji infrastruktury i bezpieczeństwa o jej remont. Obecnie ulicą Śmiałą bardzo źle się jeździ samochodem i porusza pieszo. W całej sprawie chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Chodniki z betonowych płyt są nierówne i dziurawe, a przy tym często też zastawione samochodami, dlatego piesi często poruszają się ulicą. Ponadto służby ratunkowe nie raz nie mogły przejechać Śmiałą, przez źle zaparkowane samochody, a przy tym sama jezdnia jest wąska. W dodatku ulica Śmiała jest kluczową drogą na Żoliborzu Oficerskim ze względu na przyszłą siedzibę Domu Kultury i znajdującą się obecnie bibliotekę, przedszkole czy okoliczną szkołę podstawową.
Przeczytaj również: [Debata wideo] Burmistrz Żoliborza potwierdza, rusza remont ul. Śmiałej
Okazało się, że zarząd dzielnicy jest gotowy spełnić oczekiwania mieszkańców komunikując na początku tego roku, że w 2022 roku będzie możliwe rozpoczęcie prac na tzw. pierwszym odcinku ulicy Śmiałej pomiędzy ul. gen. Zajączka a aleją Wojska Polskiego. Na ten cel wówczas zarezerwowano 3,5 mln zł.
Przebudowa coraz bliżej
Do remontu tego odcinka przymierzano się w poprzedniej kadencji. Przeprowadzono w tej sprawie konsultacje społeczne i sporządzono projekt, który zdążył się przez lata zdezaktualizować, ponieważ potrzebne pieniądze przeznaczono na przebudowę ulicy Rydygiera. Zmieniły się również okoliczności, w których ulica Śmiała przejdzie metamorfozę. Od listopada na Żoliborzu zacznie obowiązywać strefa płatnego parkowania, a to oznacza zmianę organizacji ruchu i konieczność uporządkowania parkowania. Wiele wąskich uliczek historycznej części Żoliborza będzie jednokierunkowa. Pozwoli to na parkowanie mieszkańcom posiadającym abonament uprawniający ich do parkowania w strefach dla mieszkańców. Łącznie remont całej ulicy Śmiałej ma pochłonąć 7 mln złotych.
Przeczytaj również: Wakacje na Żoliborzu – spacer po Żoliborzu Oficerskim
Jak poinformował wczoraj podczas sesji rady dzielnicy burmistrz Żoliborza dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia prac na odcinku od ulicy gen. Zajączka do alei Wojska Polskiego jest złożona w wydziale architektury. Są przygotowane również dokumenty do zgłoszenia inwestycji, która zaplanowana jest na przyszły rok. Przetarg, w ramach którego ma zostać wybrany wykonawca zgodnie z zapowiedziami prawdopodobnie zostanie ogłoszony w październiku.
Do zaprojektowania wciąż pozostaje tzw. drugi odcinek ulicy Śmiałej tj. fragment od alei Wojska Polskiego do ulicy Hauke Bosaka. Zgodnie z zaleceniami Biura Architektury i Planowania skrzyżowanie z ulicą Mierosławskiego powinno być zagospodarowane jako plac miejski do poziomu chodnika. W sierpniu ogłoszono przetarg na sporządzenie koncepcji i dokumentacji niezbędnej do opracowania przebudowy ulicy Śmiałej na tzw. drugim odcinku. Przetarg jednak unieważniono, ponieważ nikt nie złożył oferty.
Przeczytaj również: Pieniądze na kluczowe inwestycje na Żoliborzu przyznane
Napisz komentarz
Komentarze