W ramach Bielańskich Rewolucji Podwórkowych wyremontowano już 40 podwórek.
Głównym celem remontów bielańskich podwórek jest zlikwidowanie wyasfaltowanych i wybetonowanych powierzchni, które ma zastąpić zieleń. Wszystko po to, by najbliższe otoczenie mieszkańców dzielnicy było zielone i przyjazne nie tylko do życia, ale też dla środowiska.
Przeczytaj również: Koniec z betonową pustynią na Bielanach. Czy to właściwy kierunek?
Obecnie na zlecenie bielańskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami wykonywany jest remont podwórka przy ulicy Przy Agorze 8. Obejmuje on utylizację asfaltu, budowę nowego parkingu w tym dodatkowe miejsca dla osób niepełnosprawnych likwidację barier architektonicznych oraz rewitalizację terenów zielonych, a wszystko to w porozumieniu z przedstawicielami Wspólnoty Mieszkaniowej.
W ramach planowanych prac przestrzeń odzyskają drzewa a mieszkańcy zyskają miejsce do potańcówek czy spotkań.
Przeczytaj również: Włodzimierz Piątkowski o pracy wiceburmistrza Bielan: “To chęć ulepszania rzeczywistości i rozwiązywania problemów”
„Bielańskie Rewolucje Podwórkowe” to był ogromny krok do przodu, myśmy jako pierwsi w zaczęli realizować tego typu program na tak szeroką skalę. Ten kierunek zrobił się głośny jakiś rok temu – my zaczęliśmy go wdrażać już w 2016 roku. Pozostawianie chronionych od zabudowy oaz zieleni jest niezmiernie ważne. Miasto nie może składać się tylko z wysokich, odgrodzonych od siebie płotami budynków, z których deweloper chce wycisnąć każdy metr kwadratowy. Te budynki oczywiście są często bardzo ładne, ale potem wielkim problemem okazuje się, że dzieci nie mają się, gdzie pobawić, albo nie ma gdzie wyjść na spacer z psem” – mówił w jednym z wywiadów dla Gazety Żoliborza Włodzimierz Piątkowski.
W trakcie trwającego 5 lat bielańskiego programu nowe oblicze zyskało łącznie 40 podwórek. Dzięki zlikwidowaniu asfaltu i betonu z bielańskich podwórek udało się odzyskać ponad hektar przestrzeni biologicznie czynnej. Całe założenie powstało z inicjatywy samych mieszkańców, którzy chcieli poprawić otoczenie wokół budynków komunalnych.
Efekty metamorfozy są oszałamiające. Wcześniej smutne, szare i pokryte betonem podwórka odstraszały. Teraz przypominają wręcz parki, gdzie dominuje zieleń.
Przeczytaj również: „Bielańskie rewolucje podwórkowe” powracają. Jak zmieni się południowo-zachodni fragment Wrzeciona?
Napisz komentarz
Komentarze