Mieszkańcy Żoliborza chcą więcej drzew, krzewów i łąk kwietnych. Projekty dotyczące zieleni zdobyły w dzielnicy najwięcej głosów.
Żoliborzanie w trwającym od 15 do 30 czerwca głosowaniu wybrali łącznie 24 projekty do zrealizowania w 2022 roku. W ten sposób zdecydowali, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu Warszawy. Na Żoliborzu do rozdysponowania było niemal 1,9 mln zł. Na co zostanie przeznaczona cała kwota?
Pod głosowanie mieszkańców zostało poddanych łącznie 1429 projektów, z czego 129 propozycji ogólnomiejskich i 1300 dzielnicowych. W skali Żoliborza do głosowania dopuszczono 32 projekty.
Zieleń wygrała
W tegorocznej edycji największym poparciem cieszyły się projekty dotyczące zieleni. Łącznie jest to 11 projektów. Najwięcej głosów, bo aż 1560, zdobył projekt pn. „Drzewa i zieleń na Żoliborzu”. Zakłada on nasadzenie drzew i krzewów wzdłuż ulicy Szamockiej.
Drugi projekt, który cieszył się niezwykłą popularnością i zdobył 1347 głosów, to „Łąka kwietna na Pl. Grunwaldzkim”. – Ta łąka będzie naturalną barierą oddzielającą tamten rejon placu Grunwaldzkiego od ruchu samochodowego – mówiła w czerwcu w rozmowie z Gazetą Żoliborza Katarzyna Nowak, wiceprezeska Żoliborza Przyszłości. W opisie projektu czytamy z kolei, że będzie to: „Antysmogowy i bioróżnorodny, ukwiecony wjazd na Żoliborz – ukwiecona ‘brama’ Żoliborza.”
Przeczytaj również: “Chcemy walczyć ze zmianami klimatu na poziomie lokalnym”. Ma w tym pomóc budżet obywatelski na Żoliborzu
„Drzewa i łąka kwietna” to trzeci projekt pod względem liczby zdobytych głosów. Ten projekt zgłoszony przez Anię Kotowską ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wybrało 1265 mieszkańców dzielnicy. Projekt zakłada zasadzenie trzech drzew i wysianie łąki na terenie zlokalizowanym przed blokiem zwanym potocznie „Deską”.
Zielone oblicze zyska również ulica Popiełuszki poprzez rozbetonowanie nieużywanych fragmentów chodnika. Projekt zgłoszony przez Antoniego Ożyńskiego ze Stowarzyszenia Żoliborzan przewiduje również powiększenie mis, w których rosną drzewa.
Przy ulicy Krasińskiego, gdzie znajduje się węzeł przy Wybrzeżu Gdańskim i terenach Spójni powstanie strefa przyrody. Chodzi konkretnie o kawałek zieleni, który jest wyłączony z użytkowania. Wedle projektu ma tam powstać zakątek dla dzikiej przyrody poprzez nasadzenia drzew i krzewów, a także ograniczenie zabiegów pielęgnacyjnych.
Co poza drzewami i łąkami kwietnymi?
Choć projekty związane z zielenią zdominowały tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego, to mieszkańcy chętnie oddawali swoje głosy na takie projekty jak, rekonstrukcja historycznej formy poidełka w Parku Żeromskiego czy taki, który zapewnia zakup filmów, audiobooków, prasy i książek do żoliborskiej biblioteki. Mieszkańcy zdecydowali również o wybraniu projektu zakładającego organizację wydarzeń kulturalnych w żoliborskiej bibliotece. Z tzw. projektów miękkich w głosowaniu zwyciężył po raz kolejny „III Turniej piłkarski o Puchar Marymontu”.
Z tzw. projektów miękkich w głosowaniu wybrano do realizacji „Spacery przyrodnicze dla dzieci i dorosłych”, „Warsztaty stolarskie”, a dla seniorów kurs obsługi komputera.
Przeczytaj również: „Dama z wiertarką” zaprasza na warsztaty stolarskie. To jeden z projektów, na który można zagłosować w ramach budżetu obywatelskiego
Drugą dość popularną kategorią na Żoliborzu była przestrzeń publiczna, a konkretnie projekty, które mają poprawić m.in. bezpieczeństwo w dzielnicy. Jeden z takich projektów opisywaliśmy w czerwcu na łamach Gazety Żoliborza, chodzi o projekt „Jaśniej na Broniewskiego”, który jest najdroższy ze wszystkich wybranych w głosowaniu pomsyłów. Jego autor postuluje za ustawieniem latarni w pasie rezerwy ulicy Broniewskiego. – Ten teren w żaden sposób nie jest zagospodarowany ani ucywilizowany. Jest tam ciemno. Między Broniewskiego 13 a 19 są drzewa, której dają cień. Latarnie, które znajdują się na ulicy Broniewskiego zlokalizowane są po północnej stronie jezdni, czyli od strony Sadów Żoliborskich, więc światło, które generują nie jest wystarczające by rozświetlało okolicę po przeciwnej stronie – opisywał sytuację w czerwcu Wiktor Zając, prezes Stowarzyszenia Zatrasie: – To oświetlenie w pasie rezerwy jest też ważne, dlatego że jest to niebezpieczne miejsce. W przeszłości doszło tam do napaści z nożem w ręku na kobietę.
Przeczytaj również: „Jaśniej na Broniewskiego.” Czy to początek zmian w niezagospodarowanym pasie rezerwy na Zatrasiu?
Nowe latarnie pojawią się również na chodniku przy Szkole Podstawowej 267, który obecnie według projektodawców tonie w ciemności. Dodatkowo żoliborzanie zdecydowali również o zainstalowaniu monitoringu na Zatrasiu.
Z projektów ogólnomiejskich, które będą zrealizowane również na Żoliborzu znalazł się pomysł polegający na zasadzeniu drzew i krzewów owocowych w Parku Górczewska, Szczęśliwickim i na Kępie Potockiej.
Projekt ogólnomiejski o najwyższym szacunkowym koszcie realizacji to "Nowe drogi dla rowerów" - na jego realizację zostanie przeznaczonych 5 609 539 złotych. Z kolei najdroższy projekt dzielnicowy to "Oddychające chodniki na ul. Puławskiej" za 1 500 000 złotych. Największym poparciem mieszkańców w 8. edycji cieszył się ogólnomiejski projekt "Duże drzewa w Warszawie - zieleń, cień i czyste powietrze" – zagłosowało na niego aż 33 795 osób.
Przeczytaj również: Sady Żoliborskie potrzebują wsparcia. Trwa zbiórka na sąsiedzka inicjatywę
Żoliborz nie powtórzył sukcesu sprzed roku
Największe zainteresowanie głosowaniem odnotowano na Woli, gdzie zagłosowało 66 osób na 1000 mieszkańców dzielnicy. Podobną frekwencją może pochwalić się Wawer (65 głosujących na 1000 mieszkańców dzielnicy).
Prawie 30% wszystkich głosów elektronicznych została oddana w ostatnim dniu etapu głosowania, z czego aż 3,5 tysiąca osób zagłosowało w ciągu ostatniej godziny! Żoliborz nie powtórzył sukcesu sprzed roku, jeśli chodzi o frekwencję. W tegorocznej edycji zagłosowały 52 osoby na tysiąc mieszkańców. Gorzej wypadło tylko siedem dzielnic.
Wyniki głosowania: https://bo.um.warszawa.pl
Napisz komentarz
Komentarze