Nie widzę cienia logiki – czemu dla Urzędu naszej Dzielnicy ochrona Parku Sady Żoliborskie nie jest jednym z priorytetów? Tego unikatowego nie tylko w skali Warszawy czy Polski - ale Europy! - miejsca. Nie ma parków z drzewami owocowymi. Wszędzie są parki z kasztanami, lipami, brzozami i świerkami. Są parki i piękne aleje składające się głównie z okazałych platanów.
Dla mieszkańców Żoliborza Sady Żoliborskie są powodem do domu i źródłem radości. To park, który stanowi o wyjątkowości dzielnicy w skali miasta, a nawet kraju. To przecież niespotykane cudo! A dla Urzędu…? Chyba nie, o czym poniżej.
Zobacz też: Protest w sprawie Parku Sady Żoliborskie. „Nie chcemy być stawiani przed faktem dokonanym”
Domki dla jeży, owocobranie, sadzenie krokusów – tak dbają o Sady Żoliborskie
Wokół parku Sady Żoliborskiej zawiązała się sąsiedzka inicjatywa Owocowe Sady Żoliborskie. To nieformalna grupa mieszkańców Żoliborza, którzy opiekują się parkiem, dbają o nie, martwią się, co dalej z Ich przyszłością. Przykłady? Mogę je wyciągać, jeden po drugim, jak przysłowiowe asy z rękawa:
- Jesienią OSŻ organizują regularne, cotygodniowe akcje zbierania owoców – dla sąsiadów, dla ZOO, dla koników z różnych stajni, na szarlotki, na dżemy, na kompoty, na zdrowie!;
- Gdy skończy się sezon na owoce, budują domki dla pożytecznych jeży – zbierają liście i gałązki i układają je w sympatyczne szałasy dla tych ssaków;
- Również jesienią wsadzają do ziemi setki małych cebulek krokusów, by kilka miesięcy później kwiaty swymi kolorami cieszyły nasze zmęczone zimą oczy…
- ...a wczesną wiosną ochraniają te cebulki taśmami, sznurkami i pięknie pomalowanymi tabliczkami informacyjnymi - “UWAGA! Tu rosną krokusy” - by nie zostały zdeptane zanim jeszcze wyjdą na powierzchnię;
- I w końcu - piszą o Sadach i dla dobra Sadów duże, obszerne projekty do Budżetu Obywatelskiego, które są bardzo popularne wśród Mieszkańców Dzielnicy i dosłownie zmiatają inne projekty z pola widzenia.
Innymi słowy - wygrywają w cuglach. W zeszłym roku, projekt p.t. Owocowe Sady Żoliborskie - kompleksowe działania na rzecz zachowania unikalnego charakteru Parku “Sady Żoliborskie” z drzewami sadowniczymi, w tym m.in. pielęgnacja i zabiegi sanitarne drzew oraz koncepcja przyszłych nasadzeń roślinności - mimo tego, że był wyceniony na ogromną kwotę – 332 tys. zł – wygrał, zdobył pierwsze miejsce i ponad 46 proc. wszystkich oddanych na Żoliborzu głosów. Kolejny projekt miał aż 5proc. głosów mniej (2164 głosy vs. 1931 głosów).
Kolejny projekt na 2022 roku odrzucony
Z kolei projekt złożony na 2022 rok był zatytułowany Owocowe Sady Żoliborskie - kontynuacja zachowania unikalnego charakteru Parku "Sady Żoliborskie" m.in.: pielęgnacja starych i nowo nasadzonych w 2021 roku drzew sadowniczych, ochrona starych kasztanowców, odtworzenie trawników, utrzymanie schronień dla zwierząt, łąk i rabat kwietnych, działania edukacyjno-integracyjne dla mieszkańców. Został wyceniony na 186 tys. zł i przez ostatnich kilka tygodni przechodził weryfikację, był poddawany ocenom formalnym przez urzędników, którzy zdecydowali, że nie można go dopuścić do głosowania w czerwcu.