Alinę zna każdy żoliborzanin. Rzeźba w parku Żeromskiego była świadkiem licznych wydarzeń historycznych. Nikt nie wyobraża sobie Żoliborza bez „dziewczyny z dzbanem”, a jednak był okres kiedy została ukradziona.
Żoliborz to dzielnica z mnóstwem symboli. Plac Wilsona, Szklany Dom i cała historyczna część dzielnicy to jedne z elementów tworzących tożsamość dzielnicy. Jednym z symboli Żoliborza jest rzeźba znajdująca się w parku Żeromskiego. Wykonana przez Henryka Kunę jest elementem zwieńczającym fontannę. Jej autorem jest jeden z najbardziej uznanych rzeźbiarzy XX wieku. W późniejszej twórczości artysta był znany ze spokojnych form. Bryła jego figur stała się bardziej zwarta, powierzchnia gładka, a całość harmonijnie ukształtowana. Taka też jest Alina, bo tak nazywają ją od niepamiętnych czasów żoliborzanie.
Najbardziej znaną pracą Henryka Kuny jest Rytm. To rzeźba, która powstała w trzech wersjach – hebanowej, marmurowej i brązowej. Marmurowa, zdobiła pawilon polski na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych w Paryżu. Z kolei jeden z odlewów cieszy dziś oczy spacerujących po Parku Skaryszewskim.
Zobacz też: Park Żeromskiego objęty szczególną ochroną
Honorowa Obywatelka Żoliborza
Podczas jednej z uroczystości w Sali Wydziału Obsługi Mieszkańców, z udziałem prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, Alina okrzyknięto przez aklamację Honorową Obywatelką Żoliborza. Dzięki temu regularnie zaczęła trafiać na pierwsze strony książek jako logo żoliborskiej biblioteki, na plakaty i ulotki jako Alina nieformalne logo dzielnicy. Tak jest od przeszło 20 lat. Również Stowarzyszenie Żoliborzan, będące kontynuacją aktywności przedwojennego stowarzyszenia ma w swoim znaku graficznym sylwetkę Aliny z parku Żeromskiego.
W ubiegłym roku, fontanna i dziewczyna z dzbanem przeszła modernizację. Rzeźbę dodatkowo podświetlono, aby mogła zachwycać przechodniów po zmierzchu. Zmienił się również kolor rzeźby. To efekt prac konserwacyjnych.
Zuchwała kradzież
„Dziewczyna z dzbanem” towarzyszy żoliborzanom już od 85 lat. W parku Żeromskiego Alina stoi od 1936 roku. Była więc świadkiem historycznych wydarzeń takich jak walki Powstańców z okupantami, a po wojnie odbudowy parku i wreszcie manifestacji antykomunistycznych na placu Wilsona. W 1989 roku została wpisana do rejestru zabytków. Trudno więc wyobrazić sobie Żoliborz i park Żeromskiego bez Aliny.