Powstał projekt określający główne założenia i metody ich osiągnięcia. Konsultacje społeczne będą trwały do 28 maja. Będzie można wziąć w nich udział telefonicznie, mailowo, lub za pośrednictwem komunikatora Zoom i platformy YouTube.
Skupienie usług w centrach dzielnicowych, niwelowanie różnic rozwojowych między dzielnicami i zmniejszenie zbędnego przepływu osób między jednostkami administracyjnymi miasta – to główne założenia programu Usługi Blisko Domu na lata 2021-2025. Miejscy urzędnicy chcą zweryfikować słuszność zawartych w projekcie założeń poprzez konsultacje społeczne.
Na czym polega projekt Usługi Blisko Domu?
- Program ma zagwarantować zachowanie równowagi, wygody i poczucia bezpieczeństwa w życiu codziennym mieszkańców Warszawy. Osiągniemy to poprawiając dostępność i jakość usług społecznych w pobliżu miejsca zamieszkania, a co za tym idzie możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb, jakimi są usługi edukacyjne, opieka zdrowotna i pomoc społeczna – czytamy w założeniach raportu.
Zobacz też: W Warszawie powstanie sieć systemu monitoringu powietrza. Nowe czujniki na Żoliborzu u Bielanach
Przypomnijmy, że w pierwszej trójce innego raportu - Urban Services Accessibility Index - opisującego dostępność do usług publicznych w warszawskich dzielnicach znalazł się Żoliborz. Przy tworzeniu USAI brane pod uwagę były: opieka zdrowotna, edukacja i transport.
Główne obszary interwencji przewidywanej w miejskim projekcie to edukacja, ochrona zdrowia, pomoc społeczna i usługi cyfrowe. Na Bielanach możemy spodziewać się przede wszystkim realizacji celów związanych z edukacją i ochroną zdrowia.
Edukacja
Obszar edukacji obejmuje dwa szczegółowe cele. Pierwszy z nich „obejmuje zapewnienie korzystania z usług edukacyjno-opiekuńczych zgodnie z potrzebami i blisko miejsca zamieszkania we wszystkich dzielnicach”. Osiągnięcie celu, według projektu, ma być zapewnione przez promocję korzystania z usług obwodowych placówek edukacyjnych, dostosowanie zaplecza edukacyjnego do aktualnych potrzeb, czy usprawnienie komunikacji pieszej i rowerowej na trasach wiodących do szkół i przedszkoli, a także budowę nowych szkół, przedszkoli i żłobków.
Zobacz też: 18 milionów dla Bielan. Największa część kwoty trafi na remonty szkół
Z analizy przeprowadzonej na zlecenie Urzędu Miasta wynika, że jeżeli chodzi o np. przedszkola, to Warszawa zajmuje 7. miejsce wśród miast powyżej 100 tys. mieszkańców, jeżeli chodzi o współczynnik liczby mieszkańców na przedszkole. Okazuje się jednak, że ten i tak nieprzesadnie zadowalający wynik znacząco pogarsza się, jeżeli weźmiemy pod uwagę wyłącznie przedszkola prowadzone przez jednostki samorządu gminnego. Wtedy Warszawa spada na 20. Miejsce.
Warto jednak zaznaczyć, że, w skali Warszawy, dostępność przedszkoli na Żoliborzu i Bielanach wypada nie najgorzej. Dzielnice te zajmują kolejno: 7. i 5. miejsce wśród wszystkich dzielnic stolicy.