W innych dzielnicach z lekcji religii w ostatnich tygodniach wypisały się setki uczniów. Jak sytuacja wygląda na Żoliborzu?
Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli podał, że w jego dzielnicy od września zrezygnowało z religii 936 uczniów. O sytuacji na Pradze-Południe poinformowało Radio Kolor – w tej dzielnicy z religii zrezygnowało 718 uczniów. Na Białołęce zaś, z religii wypisało się 536 uczniów o czym poinformował Waldemar Kamiński, jeden z dzielnicowych radnych. Z kolei portal haloursynów.pl podał w listopadzie, że z lekcji religii od września wypisało się 300 uczniów.
Dane z poszczególnych dzielnic spływają stopniowo, ponieważ stołeczny ratusz nie prowadził tego typu statystyk. Po próbie uzyskania przez nas od urzędu dzielnicy danych dotyczących tego ilu uczniów wypisało się z lekcji religii od początku bieżącego roku szkolnego w żoliborskich placówkach oświatowych, uzyskaliśmy odpowiedź, że: „Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy nie zbiera danych dotyczących liczby uczniów, którzy podjęli decyzję o rezygnacji z uczęszczania na lekcje religii w szkole.”
Dopiero po interpelacji złożonej przez przewodniczącego Rady Dzielnicy Żoliborz Piotra Wertensteina-Żuławskiego mogliśmy się dowiedzieć jak kształtują się pod tym względem statystki na Żoliborzu. [FMP]
Ten artykuł czytasz w ramach płatnego dostępu do treści.
Jak się okazuję nie są to tak spektakularne liczby jak w przypadku pozostałych dzielnic. Od 15 września do 20 grudnia z religii wypisało się 235 uczennic i uczniów uczęszczających do żoliborskich przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Warto jednak pamiętać, że żoliborskie placówki nie są tak duże, jak te na Ursynowie czy Białołęce.
Jeśli spojrzymy na odsetek uczniów, którzy byli zapisani na lekcje religii 15 września w odniesieniu do ogólnej liczby uczniów i uczennic zobaczymy, że na wielu poziomach edukacji z wyjątkiem szkół podstawowych, uczęszczający na religię są w mniejszości.
W przypadku przedszkoli odsetek uczęszczających dzieci na religię w dniu 15 września wynosi 2,22 proc. W przeliczeniu na osoby jest o 100 dzieci mniej niż w 2019 roku. Do 20 grudnia w tej grupie z lekcji religii zrezygnowało 5 dzieci.
W żoliborskich podstawówkach chęć udziału w lekcjach religii zadeklarowało 15 września 57,31 proc. uczniów. To o około 100 uczniów i uczennic mniej niż 15 września 2019 roku. W okresie między 15 września 20 grudnia z religii zrezygnowało 17 uczniów i uczennic.
30,71 proc. żoliborskich licealistów i licealistek na stan 15 września zdecydowało się uczęszczać na lekcje religii. Do 20 grudnia z religii wypisało się 62 uczniów i uczennic liceów.
Największy odwrót od lekcji religii w od 15 września do 20 grudnia zanotowano wśród uczniów i uczennic szkół branżowych i techników. Z religii zrezygnowało łącznie 151 osób. Na religię 15 września zapisanych z kolei było 41,55 proc. osób. To około 80 osób mniej niż w 2019 roku.
[/FMP]
Napisz komentarz
Komentarze