Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem ciszy wyborczej i wyborów. Nie zabraknie jednak wielu atrakcji i możliwości na spędzenie wolnego czasu na Bielanach i Żoliborzu.
Idź na wybory!
W niedzielę odbędzie się głosowanie. Polacy będą wybierać prezydenta kraju. To istotne, żeby każdy z nas oddał w niedzielę ważny głos. Tutaj znajdziesz listę obwodów i siedziby na Żoliborzu.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do wybranych treści. Jeśli chcesz zyskać dostęp do wszystkich artykułów, wykup prenumeratę.
12 lipca (niedziela), godz. 07:00 -21:00
Urodziny Havany
Havana to miejsce, które w ciągu roku zdążyło wręcz zakorzenić się ponownie na Żoliborzu. To miejsce nawiązujące do historii, ale i nowoczesne. Rok temu, 11 lipca Havana otworzyła swe podwoje racząc nas od tamtej pory wyśmienitymi luchami, a niekiedy nawet wydarzeniami.
Już w sobotę z okazji pierwszych urodzin można spodziewać się prezentów, atrakcji i muzyki. Zagra Envee, czyli Maciej Golińśki, współtwórca kolektywu dj`skiego i grupy producenckiej Niewinni Czarodzieje (Innocent Sorcerers) działającej od 2003 roku. Jako producent muzyczny współpracował m.in. z Fiszem, Natalią Przybysz i Anią Szarmach. Jest też autorem muzyki teatralnej. Podczas pierwszych urodzin Havany Envee uraczy wszystkich gości wysmakowanymi setami.
Tego dnia swoje sety zagra również Bartosz Jankowski aka Dj Burn Reynolds z kolektywu Soul Service.
11 lipca (sobota), godz. 18:00 – 02:00
Cafe Bar Havana
Weekend Francuski na Targu Śniadaniowym
Tym razem na Targu Śniadaniowym zagoszczą przysmaki z Francji. „Będziemy próbować żabich udek i ostryg, francuskich serów, konfitur i słodkich wypieków. Posłuchamy francuskich klasyków wykonanych na żywo i będziemy bawić się jak mieszkańcy znad Sekwany.” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Partnerem honorowym francuskiej odsłony Targu Śniadaniowego jest Francusko-Polska Izba Gospodarcza CCIFP. To niezależna, samofinansującą się organizacja, zrzeszająca obecnie ponad 450 francuskich oraz polskich firm.
11 lipca (sobota), godz. 09:00
Aleja Wojska Polskiego
Cykl pikników sportowych “Pingpong na trawie”
W najbliższą sobotę zostanie zainaugurowany cykl pikników pingpongowych organizowanych przez Polski Związek Tenisa Stołowego. Będzie to znakomita okazja do rozwinięcia umiejętności sportowych. W ramach wydarzenia przygotowano turnieje i konkursy z nagrodami.
W godzinach od 9:00 do 18:00 czekać będą na Was następujące atrakcje:
– nauka gry w tenisa stołowego pod okiem trenerów;
– amatorskie mini turnieje tenisa stołowego z nagrodami;
– pojedynki z profesjonalnym robotem serwisowym;
– gry, zabawy i konkursy sprawnościowe;
– zajęcia plastyczne dla najmłodszych;
– spotkania z maskotką Mistrzostw Europy w Tenisie Stołowym 2020;
11 lipca (sobota), godz. 09:00 – 18:00
OSiR Żoliborz
Spacer po Cytadeli Warszawskiej
Góra Szubieniczna, Łysa Góra, Góra Zarazy lub Góra Przeklęta – tak nazywali wzgórze wyrastające nad Wisłą ówcześni warszawiacy. U jej podnóży zakopywano ciała ofiar groźnych epidemii, zaś na jej szczycie ustawiono szubienicę i kaplicę gdzie skazańcy mogli się wyspowiadać. To daleka przeszłość Cytadeli, która dziś powoli staje się wyspą muzeów.
W sobotę każdy kto jest zaciekawiony historią Cytadeli będzie mógł ją odkryć podczas spaceru z przewodnikiem Rafałem Adamowiczem, autorem bloga o historii i pasjonatem Powstania Warszawskiego.
Oto lista pytań, na które przewodnik odpowie oprowadzając w rejonie Cytadeli:
– Kto powiedział “przy pierwszym zaburzeniu zburzę Warszawę i z pewnością nie ja ją odbuduję”?
– Po co Rosjanie stworzyli Крепость Варшава?
– Jak wyglądały Fawory i co tu robili pijarzy?
– Kto zarobił na budowie Cytadeli?
– Kto zbudował bloki przy Krajewskiego?
– Dlaczego powstańcy nie zdobyli Cytadeli?
– Jak wygląda mur Carnota?
– Gdzie jest wejście do poterny?
– Co zostało z rzeki Drny?
– Dlaczego wybuchła prochownia?
– Gdzie stracono bojówkarzy z KPP?
– Jak wyglądają wrota michajłowskie od tyłu?
– Czym była Gwardia Piesza Koronna?
– Co zostało po starej szubienicy?
– Czym był X Pawilon zanim stał się więzieniem?
– Czemu służyła kaponiera?
– Skąd się wziął Most Gdański?
11 lipca (sobota), godz. 16:45 – 18:00
zbiórka przy Bramie Straceń
Kino Samochodowe na Bielanach
W sobotę swoją działalność zainauguruje Kino Samochodowe na Bielanach. Mieszkańcy w trakcie całego wakacyjnego cyklu będą mogli obejrzeć 8 filmów. Jako pierwszy w samochodowym kinie wyświetlony będzie oscarowy film Green Book. To film, w którym podróż nabiera symbolicznego znaczenia. Ekstrawagancki muzyk z wyższych sfer wyrusza w wielotygodniowe tourne. Jego szoferem jest drobny cwaniaczek z Bronksu.
Darmowa wejściówka dostępna jest pod tym linkiem dostępnym tutaj.
1 wejściówka = 1 samochód
11 lipca (sobota), godz. 21:30 – 23:30
Parking Huty ArcelorMittal, vis a vis wjazdu na parking Galerii Młociny
Rejs katamaranem
Dodatkową atrakcją w to lato jest rejs katamaranem Kurka Wodna Młociny. Rejsy są bezpłatne, ale należy potwierdzić rezerwację. Katamaran cumuje w przystani Młociny w Lesie Młocińskim. W sobotę odbędą się dwa rejsy o godz. 10 i 11.15.
11 lipca (sobota), godz. 10 i 11:15
Przystań Młociny 525 km
Folkowisko w MALu
Miejsce Aktywności Lokalnej będzie miejscem namiastki ludowego festiwalu. Czego można się spodziewać? „Będziemy pleść wianki, haftować, robić wycinanki i kolorować! Pojawi się gra planszowa i mnóstwo etnicznych niespodzianek!” – zapowiadają organizatorzy.
11 lipca (sobota), godz. 12:00
MAL przy ulicy Marii Kazimiery
Dołącz do społeczności Gazety Żoliborza. Rusza zbiórka na Patronite