Unikalne zdjęcia Żoliborza i Bielan. Ocalił je mieszkaniec
- 16.06.2020 08:10
Jeden z mieszkańców Bielan przed zupełnym zapomnieniem ocalił zdjęcia Żoliborza i Bielan. Wyrzucone na śmietnik fotografie pokazują jak wyglądały obie dzielnice niemal pół wieku temu. Dziś uzupełniają one zbiory Bielańskiej Fototeki.
Niewiele brakowało, a skoroszyt z unikalnymi zdjęciami Żoliborza i Bielan przepadłby na zawsze. Dzięki czujności jednego z mieszkańców, dziś możemy je podziwiać i zgadywać jakie miejsca przedstawiają. - Jestem bardzo wyczulony na książki, historyczne czasopisma i gazety, które podczas domowych porządków są wyrzucane do śmieci. Tak było też tym razem, gdy mieszkanie po zmarłym zostało opróżnione ze wszystkiego - relacjonuje pan Jan, mieszkaniec Bielan.
Jak opisuje, mnóstwo takich „skarbów” trafiło do altanki śmietnikowej koło jego domu. Wśród przedmiotów, które trafiły na śmietnik znaleziono czarno-białe zdjęcia. - Zabrałem je do domu. Okazało się, że fotografie przedstawiają Bielany i Żoliborz blisko pół wieku temu - mówi mieszkaniec.
Nigdy dotąd niepublikowane fotografie przedstawiają dawne oblicze Żoliborza i Bielan. Na jednej z fotografii widać mężczyznę stojącego na placu Wilsona, który spogląda w kierunku znajdującego się obecnie wejścia do metra. Na kolejnej widać również, w którym dziś znajduje się stacja metra Słodowiec.
Ceglany budynek, nad wejściem którego widnieje napis „Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa Żoliborz” to dzisiejszy gmach Urzędu Dzielnicy Żoliborz. Nie brakuje również ujęć z góry na ulicę Krasińskiego i Żoliborza Oficerskiego, czy Kępę Potocką oddzieloną pasmem łąk od Wisły.
„Wśród fotografii są m.in. widoki osiedla Wrzeciono. Z kolei wąska, wyłożona kostką trylinką droga, wzdłuż której stoją słupy z napowietrzną trakcją, to obecna ulica Jana Kasprowicza. Znajdziemy również zdjęcia ul. Żeromskiego, Perzyńskiego czy dawnej Krawieckiej Spółdzielni Pracy Żoliborzanka” – informuje bielański urząd.
Wszystkie znaleziska trafiły do Bielańskiej Fototeki, która archiwizuje i opisuje historyczne zdjęcia dzielnicy. - Nasz zbiór robi się coraz bardziej pokaźny. Zawiera nie tylko zdjęcia z okresu PRL, ale także obrazy przedwojenne oraz całkiem współczesne. Zachęcam wszystkich do przejrzenia rodzinnych archiwów i albumów, w których na pewno znaleźć można niejedną perełkę - mówi Grzegorz Pietruczuk, burmistrz dzielnicy Bielany.
Każdy kto dysponuje tego typu „skarbami” może podzielić się nimi wysyłając na adres [email protected] lub przynieść osobiście do Urzędu Dzielnicy Bielany (wcześniej kontaktując się pod numerem 22 443 47 62), gdzie zostaną zeskanowane i następnie zwrócone właścicielom.
fot. Bielańska Fototeka
Napisz komentarz
Komentarze