W Warszawie 2,5 tys. dzieci nie dostało się do przedszkoli w pierwszej fazie rekrutacji. Zgodnie z przepisami, po opublikowaniu listy wolnych miejsc w przedszkolach miejskich, otrzymają przydział w innych placówkach.
Z ponad 23 tys. dzieci w Warszawie do stołecznych przedszkoli przyjęto ponad 20 tys. dzieci. Do wybranych przez rodziców przedszkoli nie dostało się 2,5 tys. dzieci. Teraz oczekują na miejsca w innych placówkach.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do wybranych treści. Jeśli chcesz zyskać dostęp do wszystkich artykułów, wykup prenumeratę.
Na Żoliborzu w nadchodzącym roku szkolnym w publicznych placówkach jest łącznie 1576 miejsc. Jak poinformował Urząd Dzielnicy Żoliborz według stanu na 10 stycznia tego roku w dzielnicy zameldowanych jest 663 dzieci urodzonych w 2017 roku. Tegoroczne sześciolatki zwolnią w żoliborskich przedszkolach 320 miejsc. Należy pamiętać, że nie wszyscy rodzice posyłają swoje 3-latki do przedszkoli, a część dzieci zameldowanych na Żoliborzu mieszka w innym miejscu. Część rodziców decyduje się posłać swoje dzieci do niepublicznych placówek.
– Według stanu na 16 czerwca do przedszkoli na Żoliborzu nie dostało się 65 dzieci (w tym 18 czterolatków i 47 trzylatków). Po otrzymaniu listy wolnych miejsc w przedszkolach publicznych na terenie innych dzielnic m.st. Warszawy zostaną im zaproponowane miejsca poza Dzielnicą Żoliborz – poinformowała Donata Wancel, rzecznik prasowy żoliborskiego urzędu. W zeszłym roku dzielnica zamknęła się z deficytem około 80 miejsc w przedszkolach.
Co dzielnica robi by powiększyć bazę miejsc w przedszkolach?
Sprawą miejsc w żoliborskich przedszkolach zainteresowała się żoliborska radna Monika Kurowska pytając w złożonej interpelacji jakie działa „podjął i podejmuje Zarząd w celu zapewnienia trzylatkom miejsc w przedszkolach na terenie dzielnicy.”
Dzięki budowie zespołu szkolno-przedszkolnego przy ulicy Anny German i zespołu żłobkowo-przedszkolnego przy ulicy Ficowskiego dzielnica w najbliższych latach ma zyskać ponad 200 miejsc dla przyszłych przedszkolaków. „Ponadto corocznie zarządzeniem Prezydenta m. st. Warszawy ogłaszany był konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu wychowania przedszkolnego w Dzielnicy Żoliborz. W bieżącym roku udało się pozyskać w wyniku konkursu ofert 33 miejsca” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Żoliborz jednocześnie otrzymał środki finansowe na rozbudowę przedszkola w technologii modułowej na ul. Śmiałej. Realizacja tej inwestycji zagwarantowałaby dodatkowych 50 miejsc przedszkolnych. Została ona wstrzymana ze względu na skutki epidemii. “Zarząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy konsekwentnie występuje do Miasta o zgodę na realizację pozostałych inwestycji” – informowała Donata Wancel.
Dołącz do społeczności Gazety Żoliborza. Rusza zbiórka na Patronite