27 odsłona wydarzenia będzie nietypowa, a to ze względu na panującą epidemię. Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz odbędzie się tym razem online. W ramach wydarzenia będzie można posłuchać niesamowitych relacji z wypraw w Himalaje.
Już jutro odbędzie się już 27 edycja Przeglądu Filmów Alpinistycznych. Wydarzenie startuje o godzinie 13 w Muzeum Sportu i Turystki, które znajduje się w Centrum Olimpijskim.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do wybranych treści. Jeśli chcesz zyskać dostęp do wszystkich artykułów, wykup prenumeratę.
– Tegoroczna edycja przeglądu po raz pierwszy odbędzie się w całości online. Jest to duże wyzwanie ale jednocześnie mamy nadzieję, że dzięki temu dotrzemy do większego grona odbiorców. Będą z nami najwybitniejsi polscy himalaiści. Dzięki transmisji na żywo, będą Państwo mogli zadawać pytania online – mówi dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie Sławomir Majcher.
Całą relację będzie można oglądać „na żywo” na kanale muzeum w serwisie YouTube. Gośćmi wydarzenia będą polscy himalaiści – Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, którzy przedstawią ciekawe historie z wielu wypraw, zdjęcia i filmy, w tym film z pierwszego w historii zimowego wejścia na Mount Everest w 1980 roku.
O wyprawie w Karakorum, zorganizowanej w 1984 r. której celem było wejście na Latok III południowo-wschodnią ścianą, mierzącą prawie 2,5 km wysokości opowiedzą himalaiści Piotr Snopczyński i Aleksander Lwow. Krzysztof Wielicki opowie o niewiarygodnej wyprawie w Himalaje „Annapurna South 1979″ zorganizowanej przez „ludzi Karkonoszy”. Była to pierwsza jeleniogórska wyprawa w Himalaje, której relację będzie można przeczytać w książce autorstwa Macieja Pietrowicza. Jej premiera odbędzie się właśnie podczas Przeglądu Filmów Alpinistycznych.
Od ubiegłego roku nowością jest Konkurs Małych Form Filmowych realizowany w ramach Przeglądu Filmów Alpinistycznych. „Konkurs posiada formułę otwartą, skierowany jest zarówno do profesjonalistów jak i debiutantów – studentów szkół filmowych, uczelni artystycznych oraz alpinistów i wszystkich miłośników gór. W bieżącej edycji zakwalifikowało się 11 filmów, przedstawiających różne formy filmowe: dokumentalne, fabularne, długo i krótkometrażowe, eksperymentalne i inne” – informuje organizator.
Zwycięski film będzie można zobaczyć podczas jutrzejszej transmisji. A wszystkie 11 filmów można obejrzeć w serwisie YouTube na kanale Muzeum Sportu i Turystki.