Rondo zamiast skrzyżowania u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską
- 27.04.2020 07:49
Jedno z newralgicznych skrzyżowań na terenie Żoliborza Południowego ma zmienić się w rondo. Wcześniej o tego typu inwestycję zabiegali sami mieszkańcy. Teraz drogowcy otworzyli oferty na opracowanie kompletnej dokumentacji budowlanej dla nowego ronda na przecięciu ulic Krasińskiego z Przasnyską.
Zarząd Dróg Miejskich ogłosił, że nowe ronda mogą pojawić się na przecięciu Powązkowskiej z Obrońców Tobruku, Augustówki z Zawodziem, Bolesława Chrobrego z Popularną oraz Stawek ze Smoczą. Jedną z lokalizacji, gdzie również zapowiadane jest wybudowanie ronda to skrzyżowanie ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu. „Lokalizacje te zostały wybrane na podstawie wyników audytów bezpieczeństwa ruchu drogowego i wniosków mieszkańców.” - poinformowali drogowcy.
Przypomnijmy, że niewiele ponad rok temu Mateusz Durlik, jeszcze jako prezes stowarzyszenia Nowy Żoliborz utworzył internetową petycję w sprawie budowy ronda na skrzyżowaniu Krasińskiego z Przasnyską. „Żoliborz Południowy to bardzo dynamicznie zaludniający się obszar Żoliborza. Według szacunków docelowo ma go zamieszkiwać ponad 20 000 osób, co będzie stanowiło ponad 1/3 wszystkich mieszkańców tej dzielnicy (w tej chwili mieszka tutaj kilkanaście tysięcy ludzi). Ruch samochodowy już teraz jest bardzo duży i kierowcy na każdym z wyjazdów z tej części dzielnicy stoją w korkach. Ul. Przasnyska jest obok ul. Rydygiera jedną z głównych arterii a dodatkowo krzyżuje się z najdłuższą ulicą Żoliborza – ul. Krasińskiego, przez którą przejeżdżają dziennie tysiące samochodów. Włączenie się do ruchu z podrzędnej Przasnyskiej jest bardzo trudne, co powoduje frustrację u kierowców, którzy nierzadko wymuszają pierwszeństwo, co z kolei prowadzi do częstych kolizji i wypadków, nawet śmiertelnych.” – czytamy w petycji, którą podpisało wówczas ponad 550 osób.
W grudniu, stołeczni radni uchwalili budżet na 2020 rok, w którym znalazły się środki przeznaczone na budowę ronda u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską. Inwestycję podzielono na dwa etapy. Część projektową i budowlaną. Pierwotnie inwestycja miałaby zakończyć się w 2022 roku.
Obecnie drogowcy otworzyli oferty na opracowanie kompletnej dokumentacji budowlanej dla nowego ronda. Po rozstrzygnięciu przetargu wykonawcy będą mieli czas do końca roku na opracowanie projektu. „Dzięki temu możliwa będzie budowa rond w przyszłym roku – zależy to jednak od tego, czy uda się wygospodarować środki na ten cel.” – poinformowali drogowcy.
Napisz komentarz
Komentarze