Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 23:21

Weekend na Żoliborzu: Wykład o Stanisławie Brukalskim, zajęcia z jogi i spacer z pracownikami ZZW w alei Wojska Polskiego

Nie wiecie jak ciekawie spędzić czas? Przygotowaliśmy przegląd najciekawszych wydarzeń. Co nas czeka w nadchodzący weekend? Lekcje historii na żywo z przewodnikiem, prelekcja, której bohaterem będzie Stanisław Brukalski czy wystawa malarstwa w bibliotece.

Stanisław Brukalski - zdjęcia i opowieść Tomasza Pawłowskiego

To już trzecie spotkanie poświęcone małżeństwu Brukalskich, którzy uznawani są za wybitnych architektów i twórców wielu projektów dla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Tym razem głównym bohaterem będzie Stanisław Brukalski. Opowiadać będzie Tomasz Pawłowski - varsavianista zajmujący się Żoliborzem, autor książek i właściciel ogromnej kolekcji starych zdjęć.

29 lutego (sobota), godz. 16:00 – 19:00
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

One My Kobiety. Wystawa malarstwa Magdaleny Latosiewicz

W środę miał miejsce wernisaż wystawy malarstwa Magdaleny Latosiewicz, artystki związanej od urodzenia z Warszawą. Prace można oglądać do 11 marca. „Warszawa - co słychać w nazwie - jest rodzaju żeńskiego. To współczesna kobieta. Ale czy tylko? Wszak Warszawa to miasto o długotrwałej historii. Jaką kobietą jest Warszawa? Kim jest, czy modną młodą i energiczną dziewczyną, czy może osobą będącą w kwiecie wieku, czy elegancką starszą panią? Jaki wyraz twarzy ma dzisiejsza Warszawa, jakie emocje widać w  jej oczach? Czego pożąda, o czym marzy? A może zrezygnowała z marzeń i tylko trwa nieśmiertelnie wśród zgiełku? Moją Warszawę widzę różnie, widzę ją każdego dnia inną.” –  czytamy w zapowiedzi wydarzenia. A jaka jest Warszawa w wizji artystki? Przekonajcie się sami. Prace artystki można zobaczyć również w na facebookowym profilu Latosiewicz Magdalena Art – LMArt.

Od 26 lutego do 11 marca
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

Joga kręgosłupa

Kręgosłup to główna podpora naszego ciała. Zdrowy kręgosłup to taki, który nie boli, nie ma uszkodzeń i uszczerbków. Niestety, wiele osób takim stanem możem się pochwalić. Warto więc zadbać o swoją sylwetkę i wzmocnić swoje plecy. Podczas sobotnich zajęć jogi uczestnicy poznają specjalnie dobrane ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, które bez problemu będzie można powtórzyć w domu. Zajęcia poprowadzi Grażyna Adamiec – absolwentka studiów podyplomowych na Wydziale Rehabilitacji AWF w Warszawie (specjalizacja: relaksacja i joga), instruktorka rekreacji ruchowej i jogi regeneracyjnej. Zajęcia są bezpłatne i będą odbywały się cyklicznie 1 raz w miesiącu.

„Ze względu na wielkość pomieszczenia w zajęciach może wziąć udział maks. 10 osób. Prosimy o zapisy mailem na adres: [email protected] lub bezpośrednio w MALu” – podkreślają organizatorzy.

29 lutego (sobota), godz. 11:00
MAL przy ulicy Marii Kazimiery

II urodziny MALu

To już drugie urodziny Miejsca Aktywności Lokalnej przy ulicy Marii Kazimiery. Jeśli chcecie podziękować załodze i świętować z nimi ten niesamowity dzień to macie do tego okazję. Już w sobotę odbędzie się impreza urodzinowa. Będzie tort i koncert zespołu, który narodził się właśnie w murach MAL’u.

29 lutego (sobota), godz. 18:00 – 21:00
MAL przy ulicy Marii Kazimiery

Spacer informacyjny. Wiem o wycince - Al. Wojska Polskiego

Żoliborz czeka największa wycinka w historii. Miejscy zieleniarze zakładają wycięcie 58 drzew, jednak póki wniosek nie jest rozpatrzonych sprawa do końca nie jest przesądzona. Inspektorzy ZZW utrzymują, że drzewa w alei WP  są w stanie agonalnym i zagrażają mieniu i bezpieczeństwu. Wszyscy zainteresowani tematem drzew w alei WP będą mogli wspólnie z pracownikami ZZW przyjrzeć się problemowi i zapytać o nurtujące ich sprawy.

„Nasi specjaliści – ogrodnicy i dendrolodzy – objaśnią także złożoność długotrwałego i wieloetapowego procesu badawczo-obserwacyjnego, w efekcie którego zdecydowali się wystąpić z wnioskiem do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie zezwolenia na usunięcie 58 drzew” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.

29 lutego (sobota), godz. 10:00 – 13:00
Zbiórka przy Pomniku Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej

Śladami męki Żołnierzy Niezłomnych

Spacer odbędzie się w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, dn. 29 lutego 2020 r. Warto udać się na "Łączkę" oraz na teren więzienia mokotowskiego, aby dowiedzieć się więcej o historii ludzi walczących o niepodległą i wolną Ojczyznę.

Sam spacer będzie składał się z dwóch części. W pierwszej kolejności uczestnicy złożą wizytę na powązkowskiej „Łączce”, czyli w miejscu, w którym potajemnie ukrywano ciała pomordowanych żołnierzy w więzieniu mokotowskim w latach 1948-1956. Rodziny przez wiele lat nie posiadały żadnych informacji, gdzie zakopano ciała ich bliskich. Dokonywano tego z premedytacją, bezwzględnością. Dopiero w 2012 roku dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, w pracach kierowanych przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, rozpoczął się pierwszy etap odnajdywania szczątków pomordowanych.

Drugi etap będzie składał się z wizyty na terenie więzienia  mokotowskiego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. W tym areszcie więziono, torturowano w nieludzki sposób, a następnie mordowano Niezłomnych bohaterów Ojczyzny. Obecnie w dawnym więzieniu powstaje Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, a swoją siedzibę posiada Fundacja im. Janusza Kurtyki oraz Biblioteka z szerokim księgozbiorem Patrona Fundacji.

29 lutego (sobota), pierwsza część odbędzie się w godz. 12:00-14:00, druga zaś w godz. 15:30-17:00
Zbiórka pierwszej części pod Bramą Główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 43/45.

Zbiórka drugiej części pod bramą dawnego więzienia mokotowskiego przy ulicy Rakowieckiej 37.

Śladem Oprawców i Katów – spacer po Cmentarzu Wojskowym

Cmentarz Wojskowy na Powązkach to nie tylko miejsce spoczynku zasłużonych Polaków. To tutaj spoczywają również dygnitarze komunistyczni, oprawcy i kaci, którzy nigdy nie odpowiedzieli za swoje zbrodnie. Uczestnicy spaceru po Cmentarzu Wojskowym dowiedzą się m.in. gdzie spoczywa sędzia, który wydawał wyroki śmierci, kat Urzędu Bezpieczeństwa, “nawrócona katoliczka”, która upodobała sobie katowanie młodych chłopaków czy prokurator który oskarżał żołnierzy Armii Krajowej. Spacer będzie okraszony opowieściami i historiami związanymi z postaciami, których groby będą odwiedzane. Spacer poprowadzi przewodnik miejski Hubert Smoczyk, twórca Warszawskiego Zaułka.

29 lutego (sobota), godz. 15:00
zbiórka przed bramą Cmentarza Wojskowego


DSC04966

DSC04966


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 9 km/h