Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 06:18

Młodzi żoliborzanie szyją śpiworki dla koali i kangurów, które ucierpiały w pożarach

Trwające od kilku miesięcy pożary w Australii rozprzestrzeniły się na ogromną skalę. Ogień zdławił około 10,7 mln hektarów ziemi. To więcej niż powierzchnia Portugalii czy polskich lasów. Cierpią przede wszystkim zwierzęta. Świat obiegły poruszające zdjęcia koali ze spalonym futrem i osieroconych kangurów. W akcję niesienia pomocy Australii włączyli się uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 68 im. Artura Oppmana.

- Widząc zdjęcia pokrzywdzonych zwierząt jakie docierają do nas z pożarów w Australii zasugerowałam, żeby skierować naszą pomoc właśnie tam – mówi Agnieszka Jajkiewicz-Sołtys dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 68 im. Artura Oppmana.

W akcję niesienia pomocy Australii zaangażował się więc samorząd uczniowski i szkolne koło wolontariatu. Uczniowie szyją śpiworki dla koali i kangurków. To ogólnoświatowa akcja. – Śpiwory szyte są według wytycznych Koala Hospital. Określony jest ich rozmiar, a także rodzaj użytych materiałów. Najlepiej jeśli będą one naturalne – wyjaśnia pani dyrektor. Szkoła szuka pomocy w przekazaniu śpiworków właściwym organizacjom. – Zależy nam bardzo, żeby trafiły one w odpowiednie miejsce.

W szycie zaangażowane są mamy i babcie, które pomagają uczniom. – Śpiwory robione są w domach. Chcemy, żeby było to działanie rodzinne. Mamy już doświadczenie w tego typu akacjach. Wcześniej nasi uczniowie szyli lalki dla UNICEF- u i ten model pracy się sprawdził – wyjaśnia Agnieszka Jajkiewicz-Sołtys.

Każdy z nas może adoptować koalę

Inną formą pomocy jest adopcja misiów koala. Wcale nie oznacza to podróży do Australii. Darczyńcy mogą przekazać określoną kwotę na opiekę i rehabilitację dzikiej koali. W zamian otrzymuje się certyfikat z informacjami o "zaadoptowanym" zwierzęciu. Do takiej formy pomocy zachęca muzyk, Tomasz Organek, zamieszczając swój certyfikat w mediach społecznościowych.

- Tego typu akcje uwrażliwiają i otwierają serca dzieci. W ten sposób zwracamy również uwagę na zmiany klimatyczne, o których nasza młodzież głośno mówi – dodaje dyrektor żoliborskiej podstawówki dziękując za zaangażowanie nie tylko uczniom, ale także opiekunkom samorządu i szkolnego koła wolontariatu.

Australia najbardziej narażona na zmiany klimatyczne

Według szacunków, w wyniku pożarów w Australii od września zginęło 480 mln zwierząt. Istnieje również zagrożenie, że bezpowrotnie wyginęło kilka gatunków. - Należy pamiętać, że Australia jest osobną krainą zoogeograficzną, więc jak coś wyginie, to nie przyjdzie z innych obszarów. Tam nie ma takiej możliwości. Zwierzęta i rośliny są endemiczne. Jeżeli zginą w pożarach, to bezpowrotnie znikną z Ziemi - powiedziała na antenie TOK FM dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Naukowcy już wcześniej ostrzegali, że zmiany klimatyczne najdotkliwsze będą na półkuli południowej. Obecna sytuacja nie jest więc zaskoczeniem dla klimatologów. Australia szczególnie narażona jest na zmiany klimatyczne przez nasilenia cyrkulacji równikowej. Efekt jest taki, że półkula południowa jest bardziej czuła na ocieplenie niż północna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
bezchmurnie

Temperatura: 5°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 9 km/h