Gościem Radia Żoliborz jest Tomasz Niewczas, inspektor koordynujący zieleń na Żoliborzu z ramienia Zarządu Zieleni Warszawskiej. Na facebooku prowadzi również profil „Zielony Żoliborz”. Gdzie i na jaką skale prowadzona będzie wymiana drzewostanu na Żoliborzu? Jakie wyzwania czekają naszego ogrodnika?
Od dawna stan drzew w alei Wojska Polskiego zwraca uwagę mieszkańców Żoliborza. Głównym gatunkiem, który rośnie w alei Wojska Polskiego jest klon srebrzysty. Szybko osiąga duże rozmiary i ma bardzo słabą strukturę drewna. Gatunek ten na przestrzeni jednego pokolenia potrafi osiągnąć spore rozmiary i zacząć obumierać. Dlaczego więc w alei Wojska Polskiego dominuje klon srebrzysty? Według zdjęć z lat 30 i 40 na przedpolu Cytadeli występuje bardzo mało zieleni. Wówczas podjęto decyzję o szybkim zazielenianiu Żoliborza.
– Temat drzew w alei, dla mnie jako inspektora zajmującego się zielenią na Żoliborzu, to najtrudniejsze wyzwanie. Tak naprawdę, kiedy wieje wiatr powinna być zamykana, ale ciężko sobie to wyobrazić w mieście. Drzewa, które tam rosną są w bardzo złym stanie – tłumaczy Tomasz Niewczas. Wycinka drzew w alei Wojska Polskiego będzie największą w historii Żoliborza. Prawdopodobnie zostanie przeprowadzona w pierwszym kwartale przyszłego roku. – Żaden odpowiedzialny administrator nie podejmie się utrzymywania tak niebezpiecznych drzew – dodaje inspektor żoliborskiej Zieleni. Drugą poważną wycinką może okazać się wymiana drzew na ulicy Mickiewicza.
Każda wycinka niesie za sobą nowe nasadzenia. – W alei Wojska Polskiego od wielu lat prowadzone są nasadzenia kompensacyjne. Ostatecznie w pasach zewnętrznych będą sadzone klony kuliste, a w wewnętrznych platany – wyjaśnia Niewczas.
Jak kształtuje się współczynnik nasadzeń w zeszłym roku i jaki szacowany jest na obecny? Więcej dowiecie się w rozmowie "Rytm Żoliborza".
Ptasi zakątek, zieloną ostoją na pograniczu Żoliborza z Wolą
Obecnie Ptasi zakątek jest porządkowany przez Zarząd Zieleni Warszawskiej. – Jest tam dużo śmieci i gruzu. W tym i w przyszłym roku nasze działania związane są z porządkowaniem terenu. Wywieźliśmy setki metrów sześciennych odpadów. Postawiliśmy kosze na śmieci, żeby ucywilizować to miejsce. W przyszłym roku będziemy dosadzać pierwsze drzewa – wymienia Tomasz Niewczas.
Zieleń wymaga transparentności
Tomasz Niewczas zajmuje się żoliborską zielenią z ramienia Zarządu Zieleni Warszawskiej. Jak sam mówi Żoliborz to jego dom. Wcześniej zajmował się zielenią hobbistycznie. W końcu, gdy powstał Zarząd Zieleni Warszawskiej, został przyjęty do grona inspektorów. Dbając o zieleń na Żoliborzu, szczególną uwagę przykłada do informowania i edukacji w zakresie miejscowej natury. – Prowadzę profil Zielony Żoliborz, który jest o żoliborskiej zieleni. Transparentność działań w tym zakresie jest kluczem do płynności i zachowania bezpieczeństwa. Dzięki temu innym będzie łatwiej zrozumieć nasze działania – mówi Tomasz Niewczas.
Napisz komentarz
Komentarze