Gościem Żoliborskiej Rozmowy Politycznej jest Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie. Kiedy rozpocznie się realizacja projektu Skwer Krasińskiego? Co z rozbudową Warszawskiego Indeksu Powietrza i jak Warszawa zamierza walczyć o klimat?
Skwer Krasińskiego jest jednym z większych projektów realizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego. Za jego realizację odpowiada Zarząd Zieleni Warszawskiej, którego działania z ramienia ratusza koordynuje Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie. Kiedy możemy spodziewać się rozpoczęcia prac? – Są plany, żeby projekt Skweru Krasińskiego zaczął być realizowany w 2020 roku – mówi dla Radia Żoliborz Justyna Glusman.
W ostatnim czasie mówi się również o problemach finansowych miasta związanych z polityką rządu. Ucierpi na tym wiele sektorów i inwestycji. - Budżet Zieleni Warszawskiej pozostanie mniej więcej na tym samym poziomie, jednak będziemy musieli zrezygnować m.in. z budowy ostatniego odcinka bulwarów wiślanych. W pierwszej kolejności będą realizowane te projekty, które bezpośrednio wpływają na jakoś życia mieszkańców – wyjaśnia wiceprezydent stolicy.
Walka o czyste powietrze
Miasto pracuje nad rozwojem Warszawskiego Indeksu Powietrza. Plany obejmują budowę dwóch stacji referencyjnych i zamontowania 100 czujników powietrza w całej Warszawie oraz 50 w gminach ościennych. Nowe urządzenia miały pełnić swoją funkcję już w tym roku, jednak terminu władzom miasta nie uda się dotrzymać. - W 2020 roku, do rozpoczęcia późnej jesieni, system powinien już funkcjonować – podkreśla Justyna Glusman.
Miasto uruchomiło również program dofinansowań do zielonej energii i zbiorników retencyjnych. W ubiegłym tygodniu więcej szczegółów na temat ekologicznej formy magazynowania energii mogli poznać żoliborscy zarządcy wspólnot i spółdzielni.
– Dzięki zbiornikowi retencyjnemu nie marnujemy wód opadowych i jesteśmy w stanie zaoszczędzić zasoby z systemu wodociągowego. Woda staje się coraz bardziej cennym zasobem. Obawiam się, że w przyszłości staniemy przed koniecznością wprowadzania ograniczeń jeśli chodzi o wykorzystanie wody – wyjaśnia Justyna Glusman.
W ramach nowego systemu dotacji zmienił się sposób obliczania wysokości wsparcia finansowego – tj. w zależności od mocy instalowanego urządzenia, a nie, jak było wcześniej, w zależności od przedstawionej oferty na wykonanie inwestycji. – Obecnie program dotacji cieszy się dużą popularnością. Ilość wniosków w ostatnich latach wzrosła czterokrotnie. W tym roku, do października, mieliśmy ich łącznie 1,7 tys. Wszystko wskazuje na to, że w nowej turze będzie ich dużo więcej – relacjonuje dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w Warszawie, która przypomniała również, że Warszawa zobowiązała się do redukcji dwutlenku węgla w ramach międzynarodowego porozumienia. Stolica od przyszłego roku ma zredukować jego emisję o 20 proc., a od 2030 roku o 40 proc.
Napisz komentarz
Komentarze