11 lipca 2019 roku o godz. 18.00 w Galerii Brama Bielańska odbędzie się wernisaż wystawy pt. Tomasz Sarnecki. W przededniu wolności. Zostaną zaprezentowane prace tego artysty pochodzące ze zbiorów Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz związane z nim archiwalia. Wydarzenie to wpisuje się w Mazowieckie obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku pod wspólnym tytułem „Nadzieja”. Wstęp bezpłatny!
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do wybranych treści. Jeśli chcesz zyskać dostęp do wszystkich artykułów, wykup prenumeratę.
Wystawa obejmie 25 obiektów, tj. plakaty autorstwa Tomasza Sarneckiego (np. Niepotrzebni mogą odejść 27 maja 1990, z 1990 r., Pl.7486 MN), ale także fotografie (pokazujące m.in. spacer Nowym Światem Moniki i Tomasza Sarneckich dzień po ślubie w strojach z lat 30. XX wieku, z 11.09.2005 r.) i archiwalia (np. dyplom ukończenia z wyróżnieniem studiów na ASP).
Wydarzeniu temu będzie towarzyszył katalog ukazujący prace Tomasza Sarneckiego i zawierający teksty napisane przez jego żonę ‒ Monikę Sarnecką i Dariusza Parzyszka ze Stowarzyszenia Historycznego Cytadela, którego artysta był założycielem i wieloletnim prezesem.
Tomasz Sarnecki (1966‒2018) był grafikiem, plakacistą i rysownikiem, absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wieloletnim kierownikiem artystycznym z doświadczeniem m.in. w reklamie, miłośnikiem historii sztuki i muzealnictwa.
To on zaprojektował powszechnie znany plakat Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” pt. W samo południe – symbol polskiej transformacji, jeden z najważniejszych plakatów XX wieku wg Victoria and Albert Museum w Londynie. W 2009 roku odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
To już kolejne wydarzenie w ramach Mazowieckich obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku pod wspólnym tytułem „Nadzieja”, trwających od 31 maja br. w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Wcześniej odbyły się wystawy “W samo południe – historia wokół jednego plakatu” autorstwa Sarneckiego i 60-lecie pracy dziennikarsko-literackiej Stanisława Kaszyńskiego 1959–2019, a także wykład i panel dyskusyjny prowadzone przez dra Ryszarda Miazka oraz koncert „Nadzieja” Chóru Męskiego „Harfa”.
Wystawa ta, nad którą patronat honorowy objęli p. Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego i p. Ewa Malinowska‑Grupińska – Przewodnicząca Rady m. st. Warszawy Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2019 roku.