Prezydent Warszawy Rafał
Trzaskowski i ambasador USA Georgette Mosbacher odsłonili tablice upamiętniającą
Thomasa Woodrowa Wilsona, dwudziestego ósmego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Kamienica przy żoliborskim placu wzbogaciła się o tablicę upamiętniającą sylwetkę swojego patrona Thomasa Woodrowa Wilsona. Był prezydentem USA w latach 1913-1921. – Po 123 latach polskich snów o niepodległości oraz przeszło sto lat od przedstawionej przez Prezydenta Wilsona wizji, żyjemy w suwerenny państwie i mieście wolności, Warszawie, goszcząc naszych amerykańskich przyjaciół i sojuszników – mówił w czasie uroczystości Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego dostępu do wybranych treści. Jeśli chcesz zyskać dostęp do wszystkich artykułów, wykup prenumeratę.
Ambasador sprawy
polskiej niepodległości
Podczas przemówienia Trzaskowski podkreślał znaczenie Wilsona dla losów naszego kraju i świata. Przypomniał, że Wilson był jednym z inicjatorów uformowania Ligi Narodów. – To jeden z ojców amerykańskiej myśli politycznej, reformator, idealista i lider polityczny, który przeprowadził Stany Zjednoczone przez okres konfliktu o niespotykanej w ówczesnym świecie skali – podkreślał prezydent stolicy.
W polskiej świadomości prezydent Wilson zachował się za sprawą 14- punktowego orędzia. Jeden z punktów dotyczył bezpośrednio Polski.
– Okazał się wielkim przyjacielem Polaków i ambasadorem sprawy polskiej niepodległości w okolicznościach powojennego chaosu i upadku europejskich mocarstw – zaznaczył Rafał Trzaskowski.
Trzynasty punkt orędzia Wilsona brzmiał: „Stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną, gospodarczą, integralność terytoriów tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencję międzynarodową.”

„Kiedy tu stoję moje
serce napełnia się dumą”
Podczas uroczystego odsłonięcia tablicy przemówiła Georgette Mosbacher, Ambasador Stanów Zjednoczonych, podkreślając ze wzruszeniem kontynuowanie polsko – amerykańskiej przyjaźni. – Dziś po stu latach od tamtych wydarzeń Stany Zjednoczone i Polska wciąż cementują swoją przyjaźń. To dla mnie emocjonujące stać tutaj dziś, w wolnym kraju – powiedziała podczas odsłonięcia tablicy Georgette Mosbacher.
W sprawę polskiej niepodległości zaangażował się Ignacy
Paderewski, który podczas swojej trasy koncertowej nawiązał kontakt z
prezydentem Stanów Zjednoczonych. – Kto by pomyślał, że m.in. dzięki przyjaźni
prezydenta Wilsona z Ignacym Paderewskim powstanie jego słynny
czternastopunktowy program – mówiła ambasador USA.
Warszawsko –
amerykańska współpraca
Po uroczystości prezydent stolicy wraz z ambasador Stanów
Zjednoczonych rozmawiali w jednej z kawiarni na pl. Wilsona. Rozmowy dotyczyły
ewentualnej współpracy i implementowania pomysłów z amerykańskich miast na
grunt Warszawski.