Zrobię co w mojej mocy, aby w projekcie zabezpieczyć możliwie dużo zieleni i aby obecna zieleń na realizacji nie ucierpiała - podkreśla Pan Paweł Batóg, który odpowiadać będzie za projektowanie ścieżek, chodników, itp.
Skwer Krasińskiego – podpisano umowę na projekt budowalny.
- 27.03.2019 11:36
Pod koniec marca, Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy, podpisał umowę na wykonanie projektu budowalnego, niezbędnego do realizacji projektu z budżetu partycypacyjnego z 2017 roku - Skwer Krasińskiego.
Skwer Krasińskiego - geneza
Projekt Skwer Krasińskiego został zgłoszony przez przedstawicieli stowarzyszenia Nowy Żoliborz w 2017 roku, do realizacji w 2018.
Celem zgłoszenia było zagospodarowanie dużej części rezerwy drogowej ul. Krasińskiego na odcinku pomiędzy ul. Powązkowską a ul. Broniewskiego, w części tak zwanego Żoliborza Południowego.
Założenia projektu
Projekt ten otrzymał 1827 głosów, co w przeliczeniu na ilość oddanych głosów względem liczby mieszkańców, dało mu pierwsze miejsce w całej Warszawie.
W zakres projektu budowalnego, który przygotuje architekt krajobrazu Katarzyna Łowicka, wchodzi dużo elementów zgodnych z pierwotnymi założeniami projektu ale są też nowości.
Wzdłuż całego projektu zostanie poprowadzona zarówno ścieżka rowerowa jak i kręta ścieżka do spacerowania przez skwer, której łączna długość przekroczy 1km.
Na Skwerze znajdą się również 2 boiska do badmintona (jedno bliżej ul Powązkowskiej, drugie vis-a-vis Zieleńca Linearnego) . Jak zaznacza Katarzyna Łowicka, nie będą on jednak robione na specjalnym podłożu lecz na trawie, która dodatkowo zyska linie wydzielające boisko, stworzone z innego materiału.
Skwer zyska kilka polan wielofunkcyjnych (przestrzeni z utwardzoną nawierzchnią trawiastą) rozmieszczonych w różnych miejscach na całej przestrzeni realizacji projektu, kilka stołów do ping ponga, huśtawek oraz górek do wspinaczki.
Największa kumulacja atrakcji znajdzie się na odcinku pomiędzy ul. Anny German a małą uliczką wewnętrzną przy bloku na Krasińskiego 49 i 51. Te atrakcje to m.in hamak, slickline, zjazd na linie, poidełko dla ludzi i zwierząt, huśtawki 2 i 4 osobowe, pociąg dla maluchów, linarium (konstrukcja zbudowana z lin do wspinaczki), enklawy z placykami rekreacyjnymi.
Realizacja
Umowa na projekt budowalny została podpisana z 3 miesięcznym okresem realizacji, czyli oznacza to, że projekt budowalny musi być gotowy nie później niż pod koniec czerwca. Kolejnym etapem są uzgodnienia, na które projektant ma kolejne 3 miesiące, wtedy tez otrzymywać będą wszystkie niezbędne zgody od jednostek miejskich, które odpowiadają za infrastrukturę (m.in. Zarząd Dróg Miejskich).
Z zapisów umowy wynika, że projekt powinien być gotowy na przełomie września i października i wtedy też Zarząd Zieleni Miasta Stołecznego Warszawy może ogłosić przetarg na realizację.
Napisz komentarz
Komentarze