Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 21:58

Przetarg śmieciowy rozstrzygnięty. Nowy operator na Żoliborzu

Rozstrzygnięto postępowanie na odbiór odpadów komunalnych w stolicy. Nowe umowy wejdą w życie w połowie roku i będą obowiązywały przez trzy lata - poinformował warszawski ratusz. Na razie usługi będą świadczyli dotychczasowi operatorzy. - Rozstrzygnęliśmy przetarg i wybraliśmy najkorzystniejsze dla warszawianek i warszawiaków oferty – zapewnia Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy. W ogłoszeniu konkursowym na odbiór odpadów komunalnych  i transport do instalacji lub stacji przeładunkowej miasto zostało podzielone na dziewięć części. W związku ze zwiększeniem frakcji odpadów, śmieci w stolicy będzie odbierało więcej firm. - Dla mieszkańców nic się nie zmienia w zakresie odbioru odpadów. Do czasu zawarcia nowych umów odpady będą odbierane przez dotychczasowych operatorów bez wpływu na jakość usługi – podkreślił Michał Olszewski.

Żoliborz i Bielany mają wspólnego operatora odbierającego odpady komunalne

W postępowaniu udział wzięło 9 wykonawców, którzy złożyli oferty na różne części zamówienia. Żoliborz i Bielany mają wspólnego operatora odbierającego odpady komunalne. Oferta, którą wybrał ratusz jest jedną z droższych w porównaniu do cen operatorów innych dzielnic. Firma BYŚ Wojciech Byśkiniewicz zaproponowała cenę za odbiór tony śmieci na terenie Bielan i Żoliborza 476,55 zł. Najniższa cena za odbiór tony odpadów (304,52 zł) oferuje na Mokotowie firma Lekaro, a najwyższą - na Woli i Bemowie (565,79 zł) MPO. - W jednym zadaniu, ze względu na wysoką cenę, zdecydowaliśmy się nie rozstrzygać przetargu - mówi Michał Olszewski. W zadaniu 6 (Rembertów, Wawer, Wesoła) zaproponowana kwota wyniosła 762,00 zł za odbiór tony odpadów. Miasto z uwagi na znaczące przekroczenie budżetu w tym zadaniu, zdecydowało o unieważnieniu postępowania. Urząd miasta podkreślił, że firmom uczestniczącym w postępowaniu przysługuje odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej, na co mają 10 dni. Jeżeli wpłyną odwołania na wybór oferty najkorzystniejszej, miasto zawrze umowę dopiero po zakończeniu postępowania przed KIO. Podpisanie umów nie oznacza, że operatorzy od razu rozpoczną świadczenie usługi, jako że w umowie mają zagwarantowane trzy miesiące okresu przygotowawczego.

Od 1 stycznia w Warszawie obowiązuje system segregacji na pięć pojemników

Od nowego roku obowiązuje system śmieciowy zgodny z rozporządzeniem ministra środowiska z lipca 2017 roku. Odpady zbierane są teraz w podziale na pięć frakcji: zmieszane, szkło, papier, w tym tektura, odpady ulegające biodegradacji ze szczególnym uwzględnieniem bioodpadów, metale i tworzywa sztuczne. Wcześniej dzielono śmieci na trzy frakcje: suche segregowane, mokre zmieszane oraz szkło.   - Nowe zasady segregacji odpadów wprowadzane są stopniowo. Operatorzy dostarczyli mieszkańcom domów jednorodzinnych niezbędne worki na zbieranie odpadów. Część obecnie używanych pojemników ma nowe oznakowanie – naklejki z opisem frakcji znajdującej się na pojemnikach.  Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni. Na początku stycznia ruszyła miejska kampania zachęcająca do segregowania odpadów. Każdy mieszkaniec ma dostęp do informacji: w swoim urzędzie dzielnicy, komunikacji miejskiej, prasie dzielnicowej, mediach społecznościowych.

postepowanie_na_odbior_odpadow_-_rozstrzygniete

postepowanie_na_odbior_odpadow_-_rozstrzygniete


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 5°CMiasto: Warszawa

Ciśnienie: 1002 hPa
Wiatr: 11 km/h