Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 kwietnia 2024 11:20

Polskie szpadzistki najlepsze w Pucharze Świata w Barcelonie. Wśród nich Ewa Nelip Trzebińska z UKS Żoliborz

Biało – czerwone wygrały drużynowe zawody Pucharu Świata w Barcelonie. Polki walczyły w składzie Ewa Nelip Trzebińska (UKS Żoliborz Warszawa), Renata Knapik-Miazga, Aleksandra Zamachowska (obie AZS AWF Kraków) i Magdalena Piekarska (AZS AWF Warszawa).   Polki rozpoczęły drogę po złoto od starcia z Finkami, które uległy biało-czerwonym 45:34. W kolejnym pojedynku polskie szpadzistki z identycznym wynikiem pokonały Ukrainki, awansując do kolejnego etapu, gdzie rywalkami okazały się Amerykanki, mistrzynie globu z ubiegłego roku, które prowadzą w światowym rankingu. Amerykanki w pojedynku musiały uznać wyższość Polek, które w półfinale wygrały z Francuzkami. Świetne walki stoczyły zwłaszcza Renata Knapik-Miazga i Ewa Nelip Trzebińska. Spotkanie skończyło się rezultatem 36:29 i to polskie szpadzistki awansowały do finału. Biało-czerwone od początku objęły prowadzenie nad Rosjankami. Podopieczne Bartłomieja Języka konsekwentnie broniły wypracowaną przewagę, jednak największych emocji dostarczyła ostatnia walka, w której Ewa Nelip Trzebińska (UKS Żoliborz) zmierzyła się z Violettą Kolobovą.  Rosjanka zaczęła pomniejszać stratę, ale była wicemistrzynia świata nie pozwoliła odebrać Polkom zwycięstwa.

Po trzech latach wracają na najwyższy stopień podium

Po sukcesie w Barcelonie podopieczne Bartłomieja Języka w światowym rankingu awansowały na czwarte miejsce. Na taki sukces nasze zawodniczki czekały od 12 listopada 2017 roku, kiedy triumfowały w Pucharze Świata w chińskim Suzhou.
Nasze szpadzistki od kilku lat są w światowej czołówce. Dwa lata temu wywalczyły brązowy medal mistrzostw świata, a w ubiegłym roku sięgnęły po wicemistrzostwo Europy. Ten rok rozpoczęły od drugiego miejsca w Pucharze Świata w Hawanie. W składzie biało-czerwonych była wówczas Renata Miazga-Knapik, Ewa Nelip Trzebińska, Aleksandra Zamachowska i Barbara Rutz. Następne zawody Pucharu Świata odbędą się w Chengdu 24 marca. Większe znaczenie będą miały zawody w Dubaju 19 maja, które wliczają się do rankingu decydującego o kwalifikacji olimpijskiej. Duże znaczenie, w kontekście udziału w igrzyskach olimpijskich, będą miały Mistrzostwa Europy w Dusseldorfie w czerwcu, Mistrzostwa Świata w Budapeszcie w lipcu oraz wszystkie Puchary Świata rozgrywane do 4 kwietnia przyszłego roku.